Zlecenie kasacji samochodu na stacji demontażu pojazdów to nie jedyna czynność jaką powinniśmy dokonać w związku ze złomowaniem. Sprawdź co przepisy i wymogi prawne mówią o tym, co trzeba zrobić, aby skutecznie pozbyć się swojego starego samochodu.
Formalności dotyczące złomowania samochodu – krok po kroku
Proces legalnego złomowania pojazdu nie jest zbyt skomplikowany. Jednak aby przejść przez niego zgodnie z prawem, należy dokonać kilku czynności oraz skompletować niezbędne do tego dokumenty.
Jeśli jesteś właścicielem pojazdu i chcesz go skutecznie zezłomować, przeczytaj jak to zrobić w kilku prostych krokach:
1. Przekazanie auta na złomowisko
Rozpoczynając proces pozbycia się starego samochodu powinniśmy zgłosić się do firmy zajmującej się legalną kasacją pojazdów. Może być to stacja demontażu pojazdów, punkt zbierania pojazdów lub lokalne złomowiska współpracujące na partnerskich zasadach z tymi pierwszymi.
Ważnym jest, aby wybrać przedsiębiorstwo, które zapewnia swoim klientom komplet niezbędnych dokumentów – a wśród nich najważniejszym jest zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu. To dzięki niemu możliwe będzie zrealizowanie kolejnych kroków.
Zgłaszając się do auto-złomu sami również powinniśmy się zaopatrzyć w niezbędną dokumentacje. Zabierzmy ze sobą:
- własny dokument potwierdzający tożsamość (Dowód Osobisty lub Paszport),
- Kartę Pojazdu (jeżeli została wydana)
- Dowód Rejestracyjny Pojazdu,
- odpowiednie pełnomocnictwo (jeśli działasz w czyimś imieniu).
Umów się ze złomowiskiem na dostarczenie pojazdu na teren szrotu osobiście, lub skorzystaj z opcji odebrania auta lawetą spod Twojego domu. Następnie przekaż pracownikowi stacji wyżej wymienione dokumenty.
Personel złomowiska zweryfikuje ich poprawność i zgodność ze stanem faktycznym, po czym rozliczy z Tobą należności za pojazd wg obowiązujących stawek za kg auto-złomu, w odniesieniu do rzeczywistej masy pojazdu.
Na koniec otrzymasz dokument potwierdzający kasację: zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu.
2. Wyrejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji
Następnym krokiem do tego, by skutecznie zezłomować pojazd, jest złożenie wniosku o wyrejestrowanie auta. Terminem w, którym należy się zmieścić jest 30 dni od daty widniejącej na zaświadczeniu ze stacji demontażu.
Aby złożyć wniosek powinniśmy udać się do Wydziału Komunikacji stosownym do miejsca zarejestrowania samochodu. W praktyce będzie to Urząd Miejski lub Starostwo Powiatowe na terenie miasta, w którym zarejestrowany był nasz pojazd.
Kolejno musimy wypełnić wniosek o wyrejestrowanie auta, a do niego dołączyć:
- Zaświadczenie ze stacji demontażu pojazdów o przyjęciu auta do kasacji,
- unieważniony przez pracowników złomowiska Dowód Rejestracyjny Pojazdu,
- unieważnioną Kartę Pojazdu,
- Tablice Rejestracyjne,
- kwitek ubezpieczenia OC (ważny na dzień dokonania kasacji),
- potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej,
- pełnomocnictwo w przypadku reprezentowania innej osoby,
nie zapomnijmy również o tym, aby zabrać swój dokument tożsamości – Dowód Osobisty lub Paszport.
W dalszej kolejności musimy oczekiwać na przyznanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu i wykreśleniu go z rejestru. Urząd ma na to 30 dni od złożenia wniosku.
Dodatkową kwestią jest możliwość załatwienia spraw z Wydziałem Komunikacji za pomocą poczty lub internetu. Aby zweryfikować taką możliwość należy sprawdzić zasady funkcjonowania biura podawczego konkretnego urzędu – na stronie internetowej instytucji lub zasięgając pomocy na infolinii.
3. Powiadomienie ubezpieczyciela o złomowaniu
Ostatnim krokiem jest poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o zezłomowaniu i wyrejestrowaniu auta. Możemy zrobić to osobiście w agencji ubezpieczeniowej, a także przez telefon, pocztę lub internet. Kluczowym jest przedstawienie ubezpieczycielowi decyzji o wyrejestrowaniu auta.
Od tego momentu możemy już zaprzestać opłacania kolejnych składek należnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a nawet ubiegać się o zwrot części składki OC za niewykorzystany okres.
Poinformowanie ubezpieczyciela o tym, że zdecydowaliśmy się zezłomować auto jest ważnym punktem nie tylko do tego, aby otrzymać zwrot OC, ale by informacje o wyrejestrowaniu auta znalazły się w systemie UFG. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na problemy ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który nakłada na właścicieli pojazdów bez ważnego OC sowite kary.
Skutecznie pozbądź się swojego starego auta
Jak można zauważyć na powyższym przykładzie – aby pozbyć się samochodu trzeba dopełnić kilku istotnych formalności.
Całość procedury rozpoczyna się na kasacji auta, poprzez złożenie wniosku o zarejestrowanie samochodu, a kończy na wypowiedzeniu OC i zwrocie składki.
Jeśli na którymś z tych etapów potrzebujesz wsparcia lub pomocy, bez przeszkód możesz liczyć na fachowe doradztwo naszych pracowników! Posiadamy wykwalifikowany, odpowiednio przeszkolony personel, który udziela naszym klientom porad na temat formalności związanych ze złomowanie pojazdów.
Dlatego w razie jakichkolwiek pytań: skontaktuj się z nami telefonicznie pod nr +48 573 568 299 lub odwiedź osobiście jeden z naszych oddziałów:
- auto złom Gliwice,
- auto złom Zabrze,
- auto złom Knurów,
- auto złom Ruda Śląska,
- auto złom Mikołów,
- auto złom Świętochłowice,
- auto złom Pyskowice.
Zapewniamy profesjonalną obsługę oraz gwarantujemy, że w naszej firmie możesz legalnie i bez przeszkód zezłomować każdy samochód! Zapraszamy