Czy możliwe jest złomowanie auta bez przeglądu technicznego? 

Złomowanie aut bez przeglądu technicznego

Niektóre osoby mogą zastanawiać się nad tym czy auto przeznaczone na złom musi posiadać ważny przegląd techniczny. Czy można zezłomować pojazd, który ma nieaktualne badania techniczne i nie narazić się na prawne konsekwencje? Sprawdź jak przeprowadzić kasację auta bez przeglądu. 

Brak przeglądu technicznego a złomowanie samochodu 

Uspokajając właścicieli aut bez przeglądu – ważność badań technicznych nie ma żadnego, bezpośredniego wpływu na kwestię ich złomowania. Nie jest wymagany ważny przegląd aby móc zezłomować auto.

Złomowanie samochodu bez przeglądu obywa się dokładnie tak samo jak złomowanie każdego innego pojazdu – z jednym jednak zastrzeżeniem: pojazd musi trafić na szrot przetransportowany na lawecie. Brak ważnych badań technicznych determinuje bowiem to, że zgodnie z prawem nie możemy się nim poruszać po drogach publicznych. Z tego więc powodu zdecydowanie lepiej transportować auto przeznaczone do złomowania za pomocą lawety. 

Unikniemy wtedy potencjalnych kłopotów związanych z jazdą samochodem bez przeglądu. Gdybyśmy jednak zdecydowali się na taki krok to musimy wiedzieć, że grozi za to słony mandat, którego wysokość w 2023 roku może wynieść aż 1500 zł! Lepiej więc nie ryzykować i powierzyć przetransportowanie auta fachowcom, którzy zrobią to w legalny i bezpieczny sposób.

Zezłomuj pojazd bez aktualnych badań technicznych

W takiej sytuacji, gdy posiadamy auto bez ważnego przeglądu może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług auto złomu lub skupu, który oferuję opcję transportu samochodu na złom. Nie musimy wtedy zamawiać lawety z firmy zewnętrznej, a możemy skorzystać z usługi proponowanej przez stację demontażu pojazdów, której to pracownicy zabiorą nasz pojazd na teren złomowiska. 

Aby zezłomować samochód, który nie posiada ważnych badań należy skontaktować się z firmą prowadzącą auto szrot lub skup aut przeznaczonych do kasacji. Można to zrobić przez kontakt telefoniczny – wystarczy zadzwonić i umówić się na odbiór pojazdu ze wskazanego miejsca. 

Dobrze jest również omówić kwestię poniesienia dodatkowych kosztów za transport – niektóre z firm złomujących pojazdy oferują tą usługę za darmo, inne zaś naliczają opłatę. Może być ona zależna od lokalizacji pod którą trzeba przyjechać po złomowane auto oraz od rodzaju pojazdu – czy jest to samochód osobowy, dostawczy, czy też ciężarowy. 

Skup aut z nieważnym przeglądem rejestracyjnym

Warto też wiedzieć, że nie zawsze złomowanie jest tylko jedyną opcją! Całkiem możliwe, że znajdziesz także możliwość sprzedaży pojazdu bez przeglądu do skupu samochodowego. Jest wiele przedsiębiorstw zajmujących się skupowaniem starych i zniszczonych aut, w ofercie których znajdziesz korzystne warunki na których będziesz mógł sprzedać samochód – nawet z nieważnym przeglądem. 

Możliwy skup aut bez przeglądu

Nieaktualne badanie nie zawsze oznacza kiepski stan techniczny pojazdu. Może się przecież zdarzyć tak, że posiadamy sprawny samochód, jednak przeoczyliśmy termin i dzień ważności badania zdążył przeminąć. W takim wypadku, tym bardziej opłaca się zainteresować ofertą skupu, ponieważ przy sprawnym technicznie pojeździe, zazwyczaj otrzymamy na skupie wyższą cenę za auto, niż ta proponowana za jego złomowanie. 

Czy możliwe jest złomowanie auta bez przeglądu technicznego? 
Przewiń do góry