Całkiem spora część właścicieli aut decyduje się na ich eksploatację bez przerejestrowywania samochodu na siebie w Wydziale Komunikacji. Co w sytuacji gdy chce się oddać nieprzerejestrowany samochód do złomowania? Czy kasacja takiego pojazdu jest możliwa?
Złomowanie i eksploatacja auta bez przerejestrowania
Jeszcze do niedawna obowiązek przerejestrowywania samochodów był tzw. „martwym przepisem”, bowiem pomimo braku jego dopełniania, właścicielowi nieprzerejestrowanego pojazdu nie zagrażały żadne konsekwencje finansowe w postaci kar czy mandatów.
Zmieniła to nowelizacja Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, która co prawda nie nakazuje przerejestrowywania samochodów, ale za to nakłada konieczność poinformowania Wydziału Komunikacji o nabyciu auta. W związku z tym, aktualnie na tych kierowców, którzy nie zgłoszą faktu nabycia auta w odpowiednim Urzędzie w ciągu 30 dni, mogą zostać nałożone kary finansowe w wysokości od 200 zł do 1000 zł.
Wróćmy jednak do głównego wątku jakim jest złomowania samochodu bez jego przerejestrowania. Czy można zezłomować auto, które nie zostało uprzednio przerejestrowane na nasze dane osobowe? Tak, można to zrobić, warto jednak pamiętać, że będziemy musieli udowodnić pracownikowi stacji demontażu pojazdów, iż to my jesteśmy aktualnymi właścicielami samochodu. W tym celu należy ze sobą zabrać na złomowisko umowę kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem auta, którego dane wpisane są w Dowód Rejestracyjny.
Przygotuj dokumenty przed złomowaniem
Aby bez zbędnych trudności sprawnie zezłomować samochód dobrze jest zadbać o to, by zabrać ze sobą na auto złom wszystkie potrzebne dokumenty. Do złomowania pojazdu będą nam zatem potrzebne:
- Dowód Rejestracyjny,
- Tablice Rejestracyjne,
- Karta Pojazdu (jeżeli takową wydano),
- Dokument potwierdzający tożsamość (Dowód Osobisty lub Paszport),
a dodatkowo, w przypadku gdy aktualny właściciel nie przerejestrował wcześniej pojazdu na siebie, należy zabrać wszystkie poprzednie umowy kupna-sprzedaży, tak by odtworzyć ich ciąg aż do transakcji zawieranej z osobą, na którą wypisany jest Dowód Rejestracyjny.
Jeżeli pojazd ma współwłaściciela (lub gdy przeprowadzamy proces złomowania w czyimś imieniu) konieczna będzie jego pisemna zgoda na dokonanie kasacji.
Mając odpowiednie dokumenty, bez żadnych przeszkód pozbędziemy się pojazdu na stacji demontażu, nawet gdy auto nie zostało wcześniej przerejestrowane.
Zezłomuj nieprzerejestrowane auto
Warto wiedzieć, że wbrew pozorom, kasacja samochodu nie jest trudna do zrealizowania. Jeśli wyposażymy się wcześniej we wszystkie dokumenty samochodu załatwimy to w ciągu paru godzin. Możesz zezłomować samochód w najbliższej Ci firmie zajmującej się demontażem pojazdów. Zgłoś się z prośbą wycenę i ustal warunki, na których odbędzie się kasacja. Niektóre przedsiębiorstwa umożliwią Ci przyjazd własną lawetą po auto, a w innych musisz dostarczyć pojazd na złomowisko samodzielnie.
Na złomowisku przedstaw dokumenty samochodowe oraz potwierdź że jesteś właścicielem auta przeznaczonego do złomowania: legitymując się dokumentem tożsamości oraz wspomnianymi wcześniej, poprzednimi umowami.
Personel auto-złomu przeprowadzi unieważnienie Dowodu Rejestracyjnego i Karty Pojazdu (zwyczajowo poprzez obcięcie narożnika dokumentów), unieważnienie Tablic Rejestracyjnych (np. poprzez ich rozwiercenie lub trwałe oznakowanie), a następnie wyda Ci je ponownie, wraz z zaświadczeniem o przyjęciu pojazdu do demontażu. Wraz z nimi możesz już złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji (prowadzonym przez Urząd Miejski lub Starostwo Powiatowe). Do wniosku należy jeszcze dodać kwit potwierdzający ważną polisę Ubezpieczenia OC oraz wniesienie opłaty skarbowej (koszt 10 zł) w kasie Urzędu.
Gdy otrzymasz decyzję o wyrejestrowaniu auta i skreślenia pojazdu z ewidencji, pozostaje Ci jeszcze kwestia powiadomienia o tym fakcie swojego ubezpieczyciela, od którego otrzymasz zwrot nadpłaconej składki za niewykorzystany okres.