Złomowanie samochodu bez akumulatora. Czy jest możliwe?

Złomowanie auta - akumulator

W sytuacji gdy chcemy pozbyć się wraku pojazdu, może nasuwać się pytanie o to, czy zamontowany akumulator jest konieczny aby zezłomować samochód Czy rzeczywiście stacja demontażu wymaga tego podzespołu w złomowanym aucie?

Kasacja pojazdu z wyciągniętym akumulatorem

Klienci często decydują się na złomowanie aut, które już dawno nie nadają się do użytku. Jak to bywa w przypadku niektórych samochodów – nie wszystkie ich elementy są w pełni sprawne, lub w ogóle nie są zamontowane. Właściciele takich pojazdów mogą zastanawiać się nad tym, czy konieczny jest akumulator w aucie, które chcą oddać do złomowiska. Otóż auto na złom nie musi posiadać akumulatora. Możemy z powodzeniem zezłomować samochód, który nie ma tego podzespołu.

Jeżeli nam na tym zależy, możemy też celowo wymontować akumulator przed kasacja pojazdu. Być może jeśli element ten, nie został jeszcze całkowicie zużyty i jest sprawny – możemy wtedy wykorzystać go w innym samochodzie lub odsprzedać. W przypadku niektórych modeli zyskamy na tym nawet kilkaset złotych!

Złomowane auto może być pełne wartościowych części oraz elementów wyposażenia. Chcąc zrealizować ten opłacalny zabieg, dobrze jest wpierw przeczytać i upewnić się co można i warto wykręcić przed złomowaniem z auta, którego się pozbywamy.

Brak akumulatora nie wpływa na kompletność pojazdu

Z reguły stacje demontażu pojazdów nie mają nic przeciwko wyjęci drobnych elementów z auta trafiającego do kasacji. Jednak przed całkowitym rozkręcaniem auta na części warto zastanowić się, czy nie pozbędziemy w ten sposób auta swojej kompletności – bo zgodnie z prawem, rzeczywista waga złomowanego auta nie może mieć niż 90% swej pierwotnej wartości zapisanej w Dowodzie Rejestracyjnym.

Gdy zaczniemy wyjmować z samochodu ciężkie elementy i podzespoły (jak np. silnik lub skrzynię biegów), może się okazać, że przekroczymy tą normę, ale w przypadku akumulatora nie zachodzi taka obawa.

Pomimo tego, że w bateriach samochodowych znajduje się ciężki ołów, to sumaryczna waga tego elementu z zasady nie przekracza nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Typowe akumulatory do aut osobowych, o całkiem pokaźnej pojemności rzędu 80 – 90 Ah (w zależności od modelu) ważą około 16 – 25 kg. W stosunku do masy własnej nawet malutkiego auta jakim jest przykładowa Toyota Aygo II ważąca mniej więcej 800 kg, wyciągnięty akumulator musiałby zatem ważyć aż 80 kg (10%), by pojazd zakwalifikować jako niekompletny.

Polskie prawo nie przewiduje więc konieczności złomowania pojazdu z zamontowanym akumulatorem. Nie musimy obawiać się z tego tytułu żadnych dopłat za brakujące kilogramy. Jeśli poza kwestią demontażu akumulatora, samochód jest komplety, możemy śmiało go zezłomować bez utraty wartości pojazdu na złomie.

Ogólne zasady złomowania aut

Dobrze jest wspomnieć również o tym, by wybierając się do punktu złomowania należy ze sobą zabrać wszystkie potrzebne dokumenty samochodu. Nie zapomnijmy więc o:

  • Dowodzie Rejestracyjnym Pojazdu,
  • Karcie Pojazdu,
  • Tablicach Rejestracyjnych,
  • Kwicie opłaty za ubezpieczenie OC,
  • oraz Dowodzie Osobistym. 

Pozbywając się starego samochodu na szrocie, nie zawsze jesteśmy świadomi tego, jakie obowiązują zasady dotyczące kasacji pojazdów. Ale wybierając sprawdzony i legalny auto złom, w wielu przypadkach możemy liczyć na profesjonalną pomoc ze strony pracowników złomowiska. Dlatego gdy mamy jakieś wątpliwości co do zasad i reguł panujących przy procesie złomowania aut, dobrze jest się zwrócić z wszelkimi pytaniami do personelu stacji demontażu. Renomowane firmy odpowiednio szkolą swoich pracowników, oraz dbają o to, by pozbycie się samochodu było dla klienta możliwie proste i komfortowe, oraz przede wszystkim jasne i przejrzyste.

Złomowanie samochodu bez akumulatora. Czy jest możliwe?
Przewiń do góry