Czy można zezłomować samochód bez silnika?

Złomowanie samochodu bez silnika

Potrzebujesz zrealizować złomowanie auta, w którym brakuje silnika? Musisz uważać na to, by wrak samochodu był uznany za kompletny. Podpowiemy Ci co zrobić by móc legalnie zezłomować pojazd nieposiadający tego istotnego podzespołu.

Kasacja auta ze zdemontowanym silnikiem

Właściciel pojazdu, w którym zdemontowany został silnik może mieć nie lada dylemat co do możliwości jego złomowania. Istnieje obawa, że stacja demontażu pojazdów nie będzie chciała przeprowadzić kasacji takiego auta. Czy można zezłomować samochód który nie ma silnika? Otóż tak – możliwe jest złomowania auta bez silnika. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli z powodu braku jednostki napędowej, waga wraku pojazdu będzie mniejsza niż 90 procent wartości podanej w Dowodzie Rejestracyjnym, nasze auto zostanie zaklasyfikowane jako niekompletny samochód. Wiąże się to z koniecznością wniesienia opłaty (lub też obniżenia kwoty płatności przez złomowisko) za każdy brakujący kilogram masy pojazdu przekazywanego na złom. W praktyce może wynieść to od kilku, do kilkunastu groszy za kg.

Możesz więc z powodzeniem oddać do kasacji auto, w którym nie ma silnika, ale musisz się liczyć z możliwym obniżeniem ceny w przypadku niekompletnego pojazdu. Najczęściej zadawane pytania o zezłomowanie auta, które nie jest kompletne, często zawierają odniesienia w stosunku do możliwości demontażu różnego typu części przed złomowaniem. Można to robić, jednak warto wiedzieć o tym co wykręcić z auta przed złomowaniem, tak aby wartość pojazdu na złomie nie została zaniżona.

Jak pozbyć się auta bez silnika?

W sytuacji gdy jesteś właścicielem pojazdu bez silnika możesz zezłomować samochód w każdej stacji demontażu pojazdów. Legalnie działająca stacja ma obowiązek przyjąć każdy pojazd, również taki który nie ma silnika. Przygotuj się jednak na niższą cenę, gdy waga jednostki napędowej pozbawi wrak o więcej niż 10% masy pojazdu widniejącej w dokumentach (Dowodzie Rejestracyjnym i Karcie Pojazdu).

Jeśli więc chcesz złomować samochód z brakującym silnikiem skontaktuj się z pobliskim auto-złomem. Powiedz pracownikowi stacji o braku dotyczącym Twojego auta i umów się na jego kasację. Auto bez silnika z pewnością nie nadaje się do jazdy – będziesz więc potrzebować przetransportować samochód na miejsce złomowania. Nie musisz tego robić na własną rękę. Często firmy specjalizujące się w auto kasacji oferują odbiór starego samochodu bezpośrednio spod domu klienta.

By pozbyć się samochodu możesz również skorzystać z opcji skupu aut na złom. Zrealizujesz to w licznych auto skupach, które specjalizują się w skupowaniu pojazdów od klientów, a następnie organizują złomowanie samochodu w legalnej stacji demontażu. Sprzedaż pojazdu w takim skupie może być atrakcyjna także przez to, ze nie musisz się zajmować zbędnymi formalnościami. Specjaliści od skupowania aut przeprowadzą wyrejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji za Ciebie.

Czy można zezłomować samochód bez silnika?
Przewiń do góry