Co warto wyjąć lub wykręcić z auta przed złomowaniem pojazdu?

Co opłaca się wyjąć z auta

Oddając auto do stacji demontażu pojazdów możemy być przekonani, że wszystko co w nim pozostawimy zostanie zutylizowane lub poddane procesowi recyklingu. Czy są jakieś elementy, które warto wcześniej wykręcić zanim zdecydujemy się na złomowanie samochodu? Co warto jest zdemontować z auta przed kasacją? Sprawdźmy czy jest taka możliwość, oraz czy jest to zabieg opłacalny.

Co można wymontować ze starego samochodu?

Wrak pojazdu, który trafia na szrot ma w sobie jeszcze mnóstwo rzeczy, które można by z niego zabrać. Warto jednak pamiętać, że nie możemy wymontowywać z auta na złom zbyt wiele, ponieważ w świetle przepisów pojazd nadal musi być kompletny.

Co to oznacza w praktyce? Waga rzeczywista samochodu nie może być mniejsza niż 90% tej, która została wpisana w Dowód Rejestracyjny pojazdu. W przypadku stwierdzenia większego ubytku, przez złomowisko będzie pobierana opłata. Jej koszt może wynieść nawet 10 zł za każdy brakujący kilogram – a więc dopłata może być spora.

Zgodnie z przepisami możemy jednak zabrać ze swojego auta przedmioty, które nie będą ważyły więcej niż 10% jego pierwotnej wagi. Dla samochodu osobowego, ważącego średnio 1,5 tony to aż 150 kg! Jakie elementy możemy z niego zabrać aby nie przekroczyć tej wartości, a nasz pojazd nadal mógł być uznany za kompletny samochód?

Elementy warte wymontowania

Poniżej przedstawiamy listę części, które może opłacać się wykręcić przed zleceniem złomowania samochodu. Z racji ich niewielkiej wagi, można je zabrać z auta, które trafia do stacji demontażu lub specjalnego punktu zbierania odpadów.

Wyposażenie wnętrza

Wykręć elementy wnętrza

Większość części składających się na wyposażenie wewnętrzne auta wykonanych jest z plastiku, gumy, lub lekkich tworzyw sztucznych. Śmiało więc możemy wymontować taki podzespół nie uszczuplając w ten sposób masy pojazdu. Doskonałym przykładem elementów, które możemy zabrać z aut przeznaczonych do kasacji są wszystkie klosze i obudowy lamp, panele sterowania nawiewami i klimatyzacją, zegary oraz radio samochodowe.

W przypadku nowszych modelów samochodów niektóre z tych części można sprzedać za znaczne kwoty, a i bez problemu znajdzie się ich nabywca. Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, który jest kilkuletni, a oddajesz go do kasacji np. ze względu na szkodę całkowitą, zdecydowanie warto jest to zrobić. Sprzedaży można dokonać poprzez serwisy ogłoszeniowe lub aukcyjne.

Szyby samochodowe

Zanim zdecydujesz się pozbyć samochodu i wybierzesz usługę złomowania auta, możesz wcześniej wymontować z niego kilka szyb. Prawdopodobnie gdyby zdecydować się na wszystkie przeszklenia to nastąpiłaby zbyt duża utrata wagi (musi zostać przynajmniej 90%), ale bez narażania się na kłopoty można zdemontować np. parę szyb bocznych, lub tylną / przednią szybę.

Warto to zrealizować zwłaszcza, gdy części te są na swój sposób wyjątkowe lub unikatowe. Na pewno nadadzą się do sprzedaży w dobrej cenie ogrzewane szyby przednie. Ten element w takiej wersji jest rzadkością w samochodach zarejestrowanych na terenie Polski, a przez srogie zimy jakie zdarzają się w naszym klimacie, może być niezwykle pożądany.

Bezpieczniki i przekaźniki, akumulator

Części elektryczne i elektroniczne w niektórych samochodach mogą być wyjątkowo cenne! Często ich waga jest stosunkowo niska (w odniesieniu do masy własnej pojazdu), dlatego bez przeszkód można je wykręcić i zdemontować. Jednak zanim zabierzemy się za rozbieranie samochodu z tych elementów musimy wiedzieć, że w wielu wypadkach, auto bez nich może nie być w stanie odpalić, nawet jeżeli ma sprawny silnik. Dlatego zanim zabierzemy się za demontaż bezpieczników lub przekaźników ze skrzynki elektrycznej, upewnijmy się, że auto jest już przygotowane do transportu na lawecie.

Skrzynka bezpieczników może być cenna

Dla zachowania bezpieczeństwa bezwzględnie odepnijmy też minusową klemę z akumulatora lub zdemontujmy go całkiem. Z resztą ten element również możemy zabrać.

Elementy dodatkowe

Każde auto ma na swoim wyposażeniu także liczne elementy dodatkowego wyposażenia. Należą do nich takie przedmioty jak lewarek, trójkąt, gaśnica. Może zdarzyć się tak, że jest i dostępny parasol oraz w niektórych autach specjalne uchwyty i kubki na napoje. To wszystko to lekkie elementy, które z pewnością możesz zabrać przed dokonaniem kasacji pojazdu.

Czego nie powinniśmy wymontować z pojazdu?

Zgodnie z obowiązujemy przepisami nie musisz oddawać na złom samochodu zawierającego wszystkie istotne elementy, a jedynie zadbać o to, aby waga przekazywanego pojazdu nie odbiegała od wytyczonej normy. Jednak przy demontażu poszczególnych części może się okazać, że z łatwością przekroczysz krytyczne wartości.

Silnik i skrzynia biegów

Jednostka napędowa samochodu oraz przekładnie skrzyni biegów to podzespoły, które po wyjęciu z auta mogą powodować znaczny ubytek wagi. Jednak bywa też tak, że za ich sprzedaż w określonych przypadkach można uzyskać większą kwotę niż w przypadku oddania samochodu, które jest kompletny. Nawet po zapłaceniu kary w wysokości 10 złotych za kilogram. Wszystko zależne jest od kwot, jakie można otrzymać za te elementy. Silnik oraz skrzynia biegów mogą mieć znaczną wartość. Dlatego trzeba indywidualnie przekalkulować opłacalność takiego zabiegu, w konfrontacji z cennikiem kar za brak wymaganej wagi.

Katalizator

Większość skupów złomu samochodowego wymaga, aby ten element znajdował się w samochodzie oddawanym do recyklingu. Katalizator stanowi wysoką wartość złomową. Te elementy zwierają w sobie metale szlachetne – często pallad i platynę, które osiągają wysokie ceny na rynku surowców wtórnych. Jeśli pozbawimy złomowane auto katalizatora, raczej musimy liczyć się ze znaczą obniżką ceny za złomowanie.

Elementy karoserii

Drzwi, klapy i maski mogą być ciężkie! Przy ich demontowaniu możemy niestety przekroczyć zalecane wymogi. Sytuacja jest jednoznaczna, gdy zdecydujemy się na wykręcenie wszystkich drzwi z zawiasów i zabraniu klapy bagażnika wraz z maską. Natomiast w niektórych przypadkach, demontując samą maskę zmieścimy się w wymaganym limicie.

Nie wyjmuj części blacharskich

Tutaj trzeba mieć uwagę na to, że może być różnie w przypadku różnych modeli i rodzajów aut. Czym innym jest demontaż maski z małego auta osobowego, a czymś zupełnie innym jej odkręcenie z dużego auta dostawczego.

Kasacja jedynie na stacji demontażu

Jakkolwiek nie przyglądać się kwestii wykręcania kilku drobnych elementów z pojazdu, tak jego całkowity demontaż bezwzględnie musi być zrealizowany w miejscu do tego przeznaczonym. Można zabrać z samochodu kilka drobnych elementów, które demontuje się łatwo nawet za pomocą prostych, podstawowych narzędzi. Ale raczej powinniśmy odpuścić pomysł całkowitej rozbiórki auta na części, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to, że trzeba mieć do tego odpowiednie warunki. Nie każdy przecież posiada dobrze przystosowany do tego garaż, a nie będziemy przecież rozbierać samochodu na ulicy, prawda?

Jeśli chcemy pozbyć się samochodu legalnie musimy mieć dokument potwierdzający złomowanie. Jest nim oświadczenie o przyjęciu auta do demontażu. Dzięki niemu możliwe jest wyrejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji.

Dopóki tego nie zrobimy, lub też alternatywnie – nie zgłosimy sprzedaży pojazdu, musimy cały czas opłacać składkę OC. Od kilku lat ściganiem właścicieli nieważnych polis zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który ma w tym wysoką skuteczność. Dlatego aby przestać płacić OC zdecyduj się na kasację auta, a zlecając takie usługi upewnij się, że pojazd trafia do legalnego recyklingu. Firma zajmująca się auto złomem musi wystawić stosowne dokumenty potwierdzające kasację – zaświadczenie o przyjęciu samochodu. Nie otrzymasz ich bez oddania auta na legalne złomowisko.

W sytuacji gdy urzędnik w Wydziale Komunikacji odnotuje brak stosownej dokumentacji, odrzuci Twój wniosek, a wyrejestrowanie auta będzie niemożliwe. Musisz wtedy nadal opłacać polisę za pojazd, a koszt jakim jest ubezpieczenie OC może być spory!

Z tego powodu nie warto kombinować przy samodzielnej rozbiórce pojazdu, zdecydowanie lepiej jest uczciwie zezłomować samochód. Wybierz przedsiębiorstwo, od którego otrzymasz dokumenty wymagane do wyrejestrowania auta i zgłoś to Wydziałowi Komunikacji. W ostatnim kroku powiadom ubezpieczyciela, a będziesz mógł ubiegać się o zwrot nadpłaconych środków niewykorzystanej w pełni polisy OC.

Co warto wyjąć lub wykręcić z auta przed złomowaniem pojazdu?
Przewiń do góry