Mając pojazd, który oddajemy w ręce specjalistów od kasacji, zależy nam na tym, aby zmaksymalizować zyski związane z jego złomowaniem. Być może przechodzi nam przez głowę pomysł, o tym, aby zdemontować lub wyciąć katalizator, zanim przekażemy pojazd do auto złomu. Czy możemy to zrobić? Czy grożą jakieś negatywne konsekwencje za tego typu działania?
Złomowanie kompletnego samochodu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami auto do kasacji powinno być kompletne. Co to oznacza? Znaczy to, że samochód, który oddajemy na złomowisko nie powinien różnić się swoją wagą od tej, która jest podana w dowodzie rejestracyjnym więcej niż o 10%. Auto na złomie jest najpierw ważone, a przy stwierdzeniu większych niż te wspomniane wcześniej odchyleń, które wiążą się z dopłatą za każdy brakujący kilogram.
Ale nie jest to jedyny wymóg. Większość stacji demontażu pojazdów wymaga tego, aby auto przeznaczone do złomowania miało zamontowany oryginalny katalizator. Dzieje się tak z racji tego, że w katalizatorze samochodowym znajdują się cenne i możliwe do odzyskania pierwiastki takie jak platyna i pallad. Złomowiska samochodowe sprzedają te podzespoły do firm specjalistycznych firm recyklingowych, dzięki czemu ten potencjalnie niebezpieczny odpad zostaje przetworzony w odpowiedzialny sposób i nie zagraża już środowisku naturalnemu.
Warto sprawdzić też pozostałe informacje o tym co można zdemontować z auta przed kasacją, dzięki czemu będziemy jasno wiedzieć jakie są zasady przyjmowania pojazdów do stacji demontażu. Rozbieranie samochodu z niektórych podzespołów i części oczywiście jest możliwe, a pewne elementy wyposażenia wnętrza, które zostaną wcześniej zdemontowane zupełnie nie mają wpływu na dalszy recykling pojazdu.
Czy można zezłomować auto bez katalizatora?
Brak konkretnych części w samochodzie – m.in. katalizatora nie jest przeszkodą do przeprowadzenia złomowania. Można zezłomować pojazd, w którym brakuje katalizatora, lecz w takiej sytuacji otrzymamy za kasację niższą stawkę. Biorąc pod uwagę niższą cenę, czy warto jest rozważać samodzielny demontaż katalizatora gdy chcesz go sprzedać lub oddać do innej firmy niż, ta która będzie przeprowadzać złomowanie całego samochodu? Co zrobić gdy Twoje auto nie jest wyposażone w ten element? Rozważny przykładowe scenariusze:
- Jeśli auto, które chcesz oddać na złom ma założony katalizator, to zanim podejmiesz się jego samodzielnego rozbierania, skontaktuj się bezpośrednio ze złomowiskiem w celu zweryfikowania aktualnych wytycznych. Zdecydowanie lepiej jest ustalić z pracownikiem stacji demontażu, czy w miejscu, do którego oddajesz auto, wymagany jest katalizator. Może okazać się, że osobna utylizacja tego elementu jest zupełnie nie opłacalna, i gdy zdecydujemy się zdekompletować pojazd, finalnie stracimy na tym nawet kilkaset złotych.
- Natomiast gdy samochód, który oddajesz nie ma katalizatora (z różnych względów, np. utraciłeś go w wyniku kradzieży) po prostu poinformuj o tym przedstawiciela auto złomu. Jeśli jasno przedstawisz sytuację, i nie będziesz zatajać tego faktu, z pewnością możesz uzyskać większą kwotę niż w przypadku gdy brak tej części wyjdzie na jaw podczas oględzin.
Właściciele aut, których samochody są pozbawione tego istotnego elementu jakim jest katalizator mogą zezłomować auto, jednak powinni liczyć się z tym, że otrzymają niższą cenę za przekazanie samochodu do recyklingu. Stanie się tak zarówno w przypadku gdy pojazd pozbawiony jest katalizatora zupełnie, lub gdy podczas przeprowadzania napraw / przeróbek układu wydechowego użyto tańszych zamienników (tzw. pustej puszki – czyli zaślepki.)