Wielu osobom przychodzi na myśl pomysł aby zakupić samochód na auto złomie. Pozornie może to być korzystne rozwiązanie – wszak szrot i dobra cena często idą w parze. Sprawdźmy jednak czy jest to w ogóle możliwe? Czy można zakupiony w ten sposób pojazd ponownie zarejestrować? Czy jest to legalne i zgodne z przepisami prawa?
Kupno samochodu ze złomowiska
Niejednokrotnie zdarza się, że możemy chcieć kupić samochód znaleziony na złomowisku. Zwłaszcza, gdy jest to auto w całkiem dobrym stanie – a takie przecież się zdarzają. Czasem właściciel auta decyduje się na złomowanie swojego starego samochodu tylko dlatego, że ma już upatrzony nowy pojazd do kupienia. Auto złomy przyjmują od swoich klientów auta, które mogłoby interesować nie jednego potencjalnego kupca. By móc zaoszczędzić lub gdy usterka jest błaha – naprawić i używać.
Czy jest możliwość aby nabyć samochód ze złomu? Niestety nie można tego legalnie zrobić. Stacje demontażu pojazdów dokonują anulowania dokumentów związanych z samochodem – unieważniają dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne, a następnie wydają zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu. Nawet jeśli kasacja auta nie dokonała się fizycznie, to jeśli zostały sporządzone odpowiednie dokumenty potwierdzające złomowanie, kupno takiego pojazdu ze szrotu nie jest możliwe.
Taka informacja z pewnością może trochę rozczarować kogoś, kto mógł widzieć na złomowisku jakiś potencjalnie atrakcyjny samochód, który potencjalnie można ratować przed niszczarką. Na złomowiskach aut trafiają się motoryzacyjne klasyki – Golfy w swoich wczesnych wydaniach (mk I, mk II, mk III), kultowe BMW czy Fiaty produkcji FSO. Mimo to, że nie brakuje chętnych by je kupować – gdy są zezłomowane, ich stan prawny na to nie pozwala.
Rejestracja pojazdu ze złomu nie jest możliwa?
Nawet gdyby natrafiła się okazja na to, aby jakimś sposobem otrzymać ofertę kupna pojazdu zezłomowanego – nie będziemy mogli zarejestrować go ponownie. Aktualne przepisy nie pozwalają na ponowną rejestrację samochodu, który kiedyś został zezłomowany. Nie uda nam się doprowadzić do rejestracji samochodu nabytego na złomie, każdy Urząd (Wydział Komunikacji) odrzuci taki wniosek.
Istnieje jednak pewna opcja – możemy kupić i bez problemu zarejestrować auto, które zostało sprzedane do złomowania na umowę kupna sprzedaży. Wiele firm pośredniczących w kasacji samochodów wpierw odkupuje auta od swoich klientów wystawiając im umowy, a dopiero następnie przekazuje pojazd do stacji demontażu. Jeżeli trafimy na czas, w którym samochod nie został jeszcze oddany do kasacji, tylko na razie oczekuje na demontaż, a jego dokumenty nie zostały unieważnione – możemy wtedy odkupić auto, ze skupu.
Do takiej transakcji otrzymamy umowę, z którą możemy udać się do urzędu i zgłosić chęć zarejestrowania samochodu. Wraz z nią nie zapomnijmy zabrać jeszcze Dowodu Rejestracyjnego, Karty Pojazdu, Tablic, oraz własnego Dowodu Osobistego. Wymagane będzie jeszcze przedstawienie kwitu ważnej polisy OC. Po otrzymaniu postanowienia o rejestracji pojazdu i czasowego pozwolenia, możemy już nim legalnie jeździć – gdy mamy ważne badanie techniczne pojazdu.
Warto jest jednak dokładnie zadbać o stan techniczny auta ze złomu. Doprowadzenie do używalności aut kupionych na złomie może słono kosztować. W zależności od tego jaki pojazd się nam trafił, powinniśmy jednak nastawić się na koszty i to, że trochę będziemy musieli zapłacić zanim uda się nam z czystym sumieniem wyjechać autem na drogi publiczne.
Ile może kosztować remont takiego auta? To bardzo trudne pytanie i aby móc się zastanawiać nad opłacalnością całego przedsięwzięcia, dobrze jest zapytać znajomych użytkowników podobnych pojazdów, o to ile kosztowała naprawa i części do danego modelu.
Podsumowanie oraz aspekty prawne
Kupienie auta prosto ze stacji demontażu nie jest proste, a jeśli została przeprowadzona ich kasacja – nie jest możliwe. Jedynym przypadkiem, w którym uda nam się zakupić taki samochód jest znalezienie skupu aut do złomowania, który sprzedaje pojazdy zanim jeszcze przeprowadzono ich demontaż. Kupujemy wtedy auto z kompletem dokumentów (żaden z nich nie może zostać unieważniony wcześniej) i umową kupna-sprzedaży, która jest dostawą do jego zarejestrowania.
Nawet gdy chętnie odkupimy pojazd, którego złomowisko jeszcze nie zdążyło rozebrać – gdy wystawiono już zaświadczenie o złomowaniu, kupno auta zgodnie z prawem nie będzie możliwe, a Wydział Komunikacji (w mieście lub gminie) odrzuci wniosek o jego ponowną rejestrację.
Temat kupna samochodu ze złomowiska jest popularny – pyta o to wiele osób na forum lub bezpośrednio na szrotach. Bardzo popularna jest dawna motoryzacja i youngtimery, które kiedys były luksusowymi limuzynami, a dziś oczekują w kolejce do przerobienia na żyletki. Gdy uda nam się nabyć takiego klasyka uratowanego przed kasacją, miejmy na uwadze jeszcze to, że żeby nim jezdzic potrzebny jest jeszcze dodatkowy wkład finansowy na naprawy. Utrata pieniędzy i zakup ubezpieczenia na stary samochód może wydawać się realną obawą. Jeśli dobrze nie oszacujemy kosztów remontu auta zakupionego na szrocie i koszt naprawienia usterek nas przerośnie, możemy się wtedy zdecydować się na jego ponowne zezłomowanie. Do naszego portfela wróci też kasa z nadpłaty składki, którą wypłaci nam ubezpieczyciel gdy załatwimy jego wyrejestrowanie.